Prijavi problem

Ние инвестираме во Македонија!

27.07.2018 |

Доделено признанието „Клуч од Општината“

По повод Денот на општина Илинден "Илинден 2-ри Август“ Советот на општина Илинден одржа свечена седница на која беше доделено нововостановеното признание „Клуч од Општината“. Ова признание се  доделува на правни и физички лица кои со својата поддршка на локалната самоуправа придонеле за побрз развој на Општината во спроведувањето на нејзините планови и активности за овозможување подобри услови за живеење, подобрување на животниот стандард и квалитетот на животот на граѓаните на општина Илинден.

25.07.2018 |

Советот даде согласност за реализација на три капитални проекти

Советот на општина Илинден на својата 11. редовна седница донесе одлуки за утврдување на приоритет и давање на согласност за намена на инвестиции за три капитални проекти. Станува збор за проектите „Изградба на локален пат за поврзување на н.м Бујковци со локален пат н.м Ајватовци - н.м Мршевци“, „Изградба на пешачка патека за поврзување на населено место Марино (улица „500“)  со населено место Кадино (улица „11“)“ и проектот „Прифаќање и третман на отпадни води за населено место Кадино“, со кои општината ќе аплицира за обезбедување на средства.

24.07.2018 |

Со над 750 учесници успешно реализиран Спортски викенд „Илинден 2018“

Во рамките на одбележувањето на патрониот празник на општина Илинден "Илинден 2-ри Август“ и националниот празник на македонскиот народ, општина Илинден успешно го реализираше јубилејниот 10. по ред Спортски викенд „Илинден 2018“, под мотото „Ние навиваме за Македонија“. На оваа спортска манифестација учествуваа над 750 спортисти кои се натпреваруваа во повеќе спортови: велосипедизам, шах, баскет, тенис, атлетика, хокеј и голем фудбал.

23.07.2018 - 17:30 | Галерии

Хокеј на ролери-атракција на Спортски викенд „Илинден 2018“

Ревијалниот натпревар во хокеј на ролери што по втор пат се реализираше во рамките на Спортски викенд „Илинден 2018“, беше вистинска атракција и освежување на манифестацијата. Натпреварот се одигра на тениските терени во Спортско-образовниот ...
23.07.2018 - 12:15 | Галерии

Екипата на „Машна“ најдобра на турнирот во баскет

Екипата на „Машна“ го освоија кошаркарскиот турнир во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2018“, што Општина Илинден го организираше по повод одбележувањето на националниот празник на македонскиот народ и Денот на Општина Илинден „Илинден 2-ри ...
23.07.2018 - 11:26 | Галерии

Влатко Нацевски по трет пат го освои тенискиот трофеј

Влатко Нацевски по трет пат е победник на тенискиот турнир што Општина Илинден го организираше во соработка со Тениската федерација на Македонија, во рамите на Спортскиот викенд „Илинден 2018“. Тој во финалето го совлада Дарко Спасовски со ...
23.07.2018 - 11:15 | Галерии

„Трофеј Илинден 2018“ по 10. Јубилеен пат се возеше низ општина Илинден

Во рамките на јубилејниот 10. по ред Спортски викенд „Илинден 2018“ што е дел од одбележувањето на патрониот празник „Илинден 2-ри Август“, низ општина Илинден се возеше традиционалната професионалната велосипедска трка „Трофеј Илинден 2018“, во ...
23.07.2018 - 10:59 | Галерии

Рекреативната велосипедска трка во должина од 5 километри најмасовна досега

Како вовед во големата професионална велосипедска трка „Трофеј Илинден 2018“, во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2018“, се одржа традиционалната велосипедска трка за рекреативци, во должина од 5 километри. Многу топлото време не беше пречка ...
22.07.2018 - 12:46 | Галерии

Фудбалерите на „Илинден“, „Кадино“ и „Марино“ одиграа ревијален фудбалски натпревар

На фудбалското игралиште во Марино, во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2018“ се одржа ревијален фудбалски натпревар. Меѓусебно играа две екипи составени од фудбалерите на трите фудбалски клубови од општина Илинден кои што се натпреваруваат ...
22.07.2018 - 12:40 | Галерии

Со најголем број учесници досега се одржаа натпреварите во атлетика

Кралицата на спортовите-атлетиката, и годинава беше еден од најинтересните настани на Спортскиот викенд „Илинден 2018“ што се реализира во рамките на одбележувањето на Денот на општина Илинден „Илинден 2-ри Август“.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Свечено одбележан Денот на општина Илинден "Илинден 2-ри Август“
ilinden.gov.mk © 2013