Prijavi problem

Ние навиваме за Македонија!

28.07.2016 - 15:37 | Галерии

Нови 4 инвестиции и нови 230 работни места по повод Денот на Општина Илинден

    Во рамките на одбележувањето патрониот празник „Илинден 2-ри Август“ во Општина Илинден се поставија 4 нови камен темелници, 4 нови инвестиции во вредност од 17 милиони евра, кои, според инвеститорите,  ќе овозможат отворање на ...
28.07.2016 |

Пуштен во употреба рехабилитираниот локален пат Илинден-Марино во должина од 2.100 метри

Во присуство на поголем број граѓани во употреба е предаден комплетно рехабилитираниот локален пат Илинден-Марино (ул.„8” и дел од ул.„500”) во вкупна должина од 2.100 метри. Покрај новиот асфалт на оваа делница од патот изведена е атмосферска канализација за прифаќање и одведување на атмосферските води, ископани се нови канали и поставени цевкасти пропусти, а поставена е и хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација.

Известување за бесплатниот автобуски превоз

Распоред на движење на организираниот превоз на Автобусите на ЈСП Скопје за на ден 28.07.2016 година (четврток).

Известување за одбележување на патрониот празник на Општина Илинден и „Илинденски Етно Фест“

Почитувани сограѓани,

Ве известуваме дека по повод националниот празник на македонскиот народ, патрониот празник на Општина Илинден "Илинден 2-ри Август“ и 20 годишниот јубилеј од постоењето на Општината, на ден 28.07.2016 година (четврток) со почеток во 20:00 часот, во манастирскиот комплекс "Свети Ѓорѓија“, во Дељадровци ќе се одржи општонароден собир под мотото "Со Илинден традицијата продолжува“.

25.07.2016 |

По повод Денот на Општината отворена изложба на академскиот сликар Новица Трајковски

Во Домот на култура „Илинден“ по повод одбележувањето на националниот празник на македонскиот народ и патрониот празник на Општина Илинден "Илинден 2-ри Август“, отворена е ликовна изложба на академскиот уметник Новица Трајковски.

25.07.2016 - 15:01 | Галерии

Натпреварите во атлетика хит на Спортски викенд „Илинден 2016“

Како дел од 8-от Спортски викенд „Илинден 2016“ што се организира по повод Денот на Општина Илинден, „Илинден 2-ри Август“, на новоизградената пешачко-велосипедска патека Марино-Кадино се одржаа традиционалните натпревари во атлетика.
25.07.2016 |

Екипата на „Кадино“ втор пат го освои кошаркарскиот турнир

Екипата на „Кадино“ по втор пат едно по друго го освои кошаркарскиот турнир во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2016“, што Општина Илинден го организира по повод одбележувањето на националниот празник на македонскиот народ и Денот на Општина Илинден „Илинден 2-ри Август“.

25.07.2016 |

Влатко Насевски најдобар на Тенискиот турнир

Финалето на Тенискиот турнир што Општина Илинден го организираше во соработка со Тениската федерација на Македонија, му припадна на Влатко Насевски кој со 2:0 во сетови го победи Дарио Спасовски.

25.07.2016 - 09:38 | Галерии

Во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2016“ се одржа традиционалниот натпревар по „Брзо пиење на кригла точено пиво“

Во рамките на неофицијалниот дел од Спортскиот викенд „Илинден 2016“ што се одржува по повод одбележувањето на Денот на Општина Илинден „Илинден 2-ри Август“, на Спортските терени во Марино се одржа натпревар во „Брзо пиење на кригла точено ...
24.07.2016 - 11:13 | Галерии

Професионалната велосипедска трка „Трофеј Илинден 2016“ се возеше низ Општина Илинден

Централен настан на Спортскиот викенд „Илинден 2016“, што традиционално осма година по ред се одржува по повод одбележувањето на Денот на Општина Илинден „Илинден 2-ри Август“, беше професионалната велосипедска трка „Трофеј Илинден 2016“, во ...

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Општина Илинден - можности за инвестирање
ilinden.gov.mk © 2013